Park Historyczny Ayutthaya

Park Historyczny Ayutthaya

Ayutthaya jako storożytna stolica Tajlandii przez ponad 400 lat była jej ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Zlokalizowana jest 80 km na północ od Bangkoku, w centralnej części kraju. Jak dotrzeć i w jaki sposób zwiedzać poczytacie tutaj. Historyczne ruiny świątyń zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1991 roku. Stolicą była w latach 1350-1767, a jej okres świetności przypada na XVI wiek, kiedy to nazywaną ją Złotym Miastem, w którym żyło ponad 40 różnych narodowości. Dobra prosperita skończyła się po najeździe Birmańczyków w XVIII wieku; dwuletnie oblężenie spowodowało zdobycie stolicy, co autkowało doszczętnym zniszczeniem miasta. 

W samym centrum Ayutthaya znajduje się niewielkie jezioro Phra Ram oraz park, wokół których mieści się kilka najważniejszych świątyń. Podążając w kierunku zachodnim od akwenu, natkniemy się na kolejne zabytkowe kompleksy, m.in. Wat Phra Sri Sanphet i Pałac Królewski. Pozostałe budowle świątynne porozrzucane są po całej okolicy. Do zwiedzania można wykorzystać rower lub skuter (można wypożyczyć za niewielką opłatą) lub tuk tuka (zmotoryzowaną rikszę). 

Wat Phra Mahathat

W swoim planie zwiedzania musicie uwzględnić jedną z najważniejszych (a już na pewno najbardziej popularną) świątynię Wat Phra Mahathat, która wchodzi w skład dawego królestwa. Kamienna głowa Buddy opleciona jest korzeniami drzew. Otulona przez figowiec jest symbolicznym pokazaniem potęgi natury zmagającej sie z monumentalnymi dziełami stworzonymi pracą ludzkich rąk. Uwięziona głowa Oświeconego jest symbolem Ayutthaya. Na terenie kompleksu znaleziono relikwie Buddy (tak przynajmniej się domniemuje), które przechowywane są w Muzeum Narodowym. 

 Wat Phra Sri Sanphet

Jedna z wazniejszych budowli to komleks świątynny Wat Phra Sri Sanphet wchodzący niegdyś w skład zabudowy pałacowej. Podczas najazdu Birmańczyków został zrównany z ziemią. Trzy strzeliste chedi są przedsionkiem dla kaplicy, która dziś mieści posąg bezgłowego Buddy. Chedi miało pomieścić prochy monarchów, a kilka mniejszych pozostałych członków rodziny. Około 1499  wzniesiono viharn, czyli część świątyni przeznaczoną dla wiernych. W kolejnym roku, we wnętrzu świątyni stanął 16-metrowy, pokryty 250 kilogramami złota, posąg Buddy. Był to główny obiekt czci w kompleksie.

 Wat Ratchaburana

Nad jej ruinami górują dwie samotne chedi symbolizujące bratobójczą walkę o tron. Król Chao Sam Phrya nakazał ich wybudowanie dla uczczenia smierci swoich dówch starszych braci, którzy stoczyli walkę o sukcesję do tronu. Ministerstwo Kultury i Sztuki rozpoczęło prace wykopaliskowe na terenie świątyni; odkryto tu mnóstwo skarbów, które król ukrył najprawdopodobniej po wyprawie na podbój stolicy Khmerów – Angkor Thom. Znaleziono tu wiele złotych i brązowych figurek Buddy, mnóstwo tabliczek wotywnych wykonanych ze złota i ołowiu, jak również niezwykle cenne malunki pokrywające ściany krypty. W budynku muzeum znajduje się bogata kolekcja najcenniejszych znalezisk z terenu Wat Ratchaburana. Podziemia wieży, w której odnaleziono skarb, są udostępnione do zwiedzania.

 Wat Yai Chai Mongkol

Świątynia z XIV wieku, w której znajduje się posąg leżącego Buddy o długości 15 metrów. Pierwotnie wybudowana dla mnichów, którzy przybyli do miasta po stuciach w Cejlonie. Następnie wykorzystywana do celów edykacyjnych przez dzieci królewskie. 

 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.