dzień 4 – Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa Wieża w Pizie

Piza to małe miasto w Toskanii kojarzące się z Krzywą Wieżą, ale podobno ma do zaoferowania znaczniej więcej, niż Pole Cudów (Campo dei Miracoli), na którym znajduje się wspomniana wieża. Nas dowieziono autokarem, pognano 15 minut w skwarze i po minięciu starganów z plastikowymi pamiątkami (zakopiańskiej ciupagi nie zauważyłam) naszym oczom ukazało się Pole Cudów z pochyloną dzwonnicą.
W skład kompleksu wchodzi katedra, baptysterium i Tore Pendante (Krzywa Wieża). Podobno odchylona jest o pionu o 5 metrów. Już w trakcie jej budowy zaobeserwowano nieprawidłowość, ale nie zaniehano prac. Dzięki staraniom konserwatorów jest bezpieczna; można na nią wchodzić, ale przepustowość to 30 osób jednorazowo. Z każdym rokiem pochylenie postępuje o kolejny milimetr. 

  Santa Maria Assunta

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  (Santa Maria Assunta), arcydzieło architektury romańskiej, budowana była w latach 1063-1119, a następnie modernizowana i ozdabiana. Pięcionawowa budowla posiada fasadę pokrytą galeryjkami, inkrustowanym kamieniem i ceramiką. Środek został spustoszony przez pożar z 1595 roku. Nie dosięgł on zmumifikowanego patrona Pizy, którego ciało wystawione jest na widok publiczny. W katedrze znajdują się arcydzieła sztuki gotyckiej, ambona Giovanniego Pisano (ośmiokątna), bogato udekorowana rzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Jezusa.; grobowiec cesarza Henryka VII; mozaika na sklepieniu apsydy przedstawiająca Chrystusa i Maryję ze św. Janem Ewangelistą. 

Wyposażenie wnętrza dopełniają obrazy z XI i XVI wieku . 

Baptysterium San Giovani

Baptysterium budowano od 1153 roku. Łączy trzy epoki: gotyk (fasada), renesans (wnętrze), styl romański (budynek na planie koła o średnicy 35 metrów). Architekr Diotisalvi inspirował się jerozolimska Kopułą na Skale. Wysokość baptysterium to bez mała 55 m. Kopuła wspiera się na 8 kolumnach i 4 filarach. Geometryczna posadzka, centralnie umieszczona chrzcielnica i ambona (nawiązanie do sztuki arabskiej) są gwarancją niesamowitej akustyki. Pracownicy muzeum co pół godziny zamykają dzrwi wejściowe, żeby zademonstrować walory dźwiękowe zwiedzającym. Warto znajdować się na galeryjce, do której prowadzą spiralne schody (niegdyś przeznaczonej dla kobiet), gdyż dźwięk wydobywany jest właśnie ku sklepieniu. 

Baptysterium jest największym w całym Włoszech. Zostało wybudowane koło Katedry, do której nie miały wstępu osoby nie ochrzczone. 

Krzywa Wieża w Pizie znacznie ciekawiej prezentowała się na zdjęciach, które oglądałam. Większe wrażenie zrbiło na mnie baptysterium i misternie ozdobiona fasada katedry. Krzywą Wieżę turyści “podtrzymują” – podobnie jak “łapią” zachodzące słońce nas Bałtykiem. Uznaliśmy, że znacznie oryginalniej będzie zaniehać takiego pozowania, ale musze przyznać, że bardziej interesujące niż efekt końcowy jest obserwowanie wyginających się ludzi, którzy przyjmują dość zabawne figury.