Europa,  Włochy

dzień 9 – Watykan

Watykan

Watykan to najmniejsze państwo świata – zarówno pod względem powierzchni, jak i pod względem liczby mieszkańców. Watykan ma specjalne tablice rejestracyjne dla kardynałów i papieża. Stolica Apostolska używa łaciny w dokumentach, ale napisy w tym języku znajdziemy także w bankomatach. Natomiast świętem państwowym jest rocznica wyboru urzędującego papieża.

Gwardia Szwajcarska

czuwa przy papieżu, formalnie istnieje od XVI wieku. 22 stycznia 1506 papież Juliusz II ściągnął do Watykanu 150 szwajcarskich najemników. Dlaczego padło akurat na Szwajcarów? Byli oni uważani za dzielnych, zdyscyplinowanych i wiernych żołnierzy. Dziś wojsko papieża liczy 110 żołnierzy.

PLAC I BAZYLIKA ŚW. PIOTRA

Plac świętego Piotra i charakterystyczna kolumnada są prawdopodobnie jednym z najłatwiej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Na jego kształt składają się dwie figury geometryczne: trapez i elipsa. Całość otoczona jest kolumnadą z rzeźbami 140 świętych. Wśród nich znajdziemy jednego Polaka – świętego Jacka Odrowąża. Ponoć jej architekt Gianlorenzo Berninizamierzał pierwotnie zamknąć cały plac, ale po śmierci Aleksandra VII wycofano się z realizacji tego projektu.
 Z prawej strony znajduje się słynna Spiżowa Brama, która prowadzi na teren państwa watykańskiego.

W 1942 roku papież Pius XII ogłosił, że pod bazyliką odnaleziono grób świętego Piotra. Choć efekty tamtych prac archeologicznych nadal budzą wiele wątpliwości to dla wielu chrześcijan jest jasnym, że w podziemiach właśnie tego kościoła spoczęły szczątki pierwszego papieża.

Pieta Michała Anioła

Kaplica Piety – z prawej strony bazyliki, blisko wejścia. Zawiera słynną rzeźbę Michała Anioła. Ponoć nieznany wtedy artysta wściekł się kiedy usłyszał, że jego dzieło przypisywane jest komuś innemu. W przypływie złości wyrzeźbił na Madonnie swój podpis. Rzeźba została poważnie uszkodzona w 1972 roku. Szaleniec podający się za Jezusa, odrąbał rękę i zniszczył twarz posągu. Podczas odtwarzania zniszczonego dzieła wzorowano się na kopii pochodzącej z poznańskiego kościoła Matki Bożej Bolesnej.

GRÓB ŚW. JANA PAWŁA II

Tuż przed beatyfikacją ciało Jana Pawła II zostało przeniesione z Nowych Grot do Kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywa do dziś. Wielu ludzi modli się przy grobie Papieża. Obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć w bezpośredniej odległości, ale można fotografować z daleka, stojąc w jednej z alejek.

KOPUŁA BAZYLIKI

Kopuła Bazyliki zaprojektowana przez Michała Anioła Bounarrotiego jest nie lada atrakcją, gdyż rozciąga się niej przepiękny widok na Watykan i Rzym Wstęp jest płatny. Możliwy wjazd windą (mniej więcej do polowy) lub wejście 541 schodami.

Spotkanie z Papieżem

W związku z tym, że Rzym zwiedzaliśmy w niedzielę nie dostaliśmy się do ogrodów watykańskich, muzeum, Kaplicy Sykstyńskiej (“pamiętaj abyś dzień święty święcił”). Niemniej spotkała nas ogromna przyjemność obcowania z Papieżem Franciszkiem na wyciągnięcie ręki (a dokładniej mieliśmy go w zasięgu wzroku), kiedy to w południe pozdrowił wszystkich wiernych ze swojego okienka, pomachał i odprawił krótką modlitwę, Czekaliśmy na tych kilka minut ponad godzinę, w pełnym słońcu, bez miejsc siedzących (wyłączając beton pod pupą), ale było warto. Niemniej… przed oczami ciągle miałam obraz “naszego” Papieża Jana Pawła II…

Opowiadam o świecie i ludziach, którzy w nim żyją, czyli trochę o Tobie i o mnie. Dzielę relacjami z wypraw na własną rękę, najchętniej do Azji. Przyglądam się innym, zastanawiam kim są, jak żyją, za czym tęsknią. W przerwach od podróżowania opisuję magię teatru i zmagania, przed jakimi staje aktorka nieprofesjonalna, którą bywam. Podróżowanie w głąb siebie to zastanawianie się kim jestem i dokąd zmierzam. Bo w życiu poza celem liczy się sens istnienia, który nadają także inni ludzie, dlatego ważne kim się otaczasz.