Porady podróżne

Czy wiesz jak znaleźć tańsze bilety lotnicze?

Jak znaleźć tańsze bilety lotnicze?

Ceny biletów lotniczych zależą od wielu czynników. Daty, miejsca docelowe, przystanki, lotniska, odległość, sposób zakupu – to wszystko może pomóc Ci zaoszczędzić kilka euro. Możesz wydawać pieniądze na drogie ubrania i gadżety, ale za dziesięć lat nie będziesz nawet pamiętać, że miałeś te rzeczy. Wrażania z podróży zapamiętasz zapewne na całe życie. Sprawdź nasze sztuczki, jak łatwo znaleźć najtańsze loty:

Elastyczność Twoim najlepszym przyjacielem

Chcesz pojechać do Paryża w lipcu, kiedy wakacje są u szczytu, a pogoda na pewno piękna? Świetnie. Podobnie chcą też wszyscy inni – i odzwierciedla to koszt. Ale przecież Paryż jest piękny przez cały rok. Podróż w kwietniu lub wrześniu oznacza mniej tłumów, niższe ceny i oczywiście – tańsze loty.

Jeśli nie musisz obowiązkowo spędzać wakacji w sierpniu (lub w Wielkanoc czy Boże Narodzenie), masz szczęście. Jeśli daty lotów są elastyczne, poza sezonem i nie masz nic przeciwko wczesnemu wstawaniu lub spędzeniu nocy w podróży, możesz znaleźć naprawdę tanie loty. A jeśli cel podróży nie jest priorytetem, nawet lepiej. Często najmniej popularne kierunki są tymi, które najbardziej nas zaskakują.

Wykorzystaj VPN i porównaj ceny lotów

Czasem zdarza się, zwłaszcza w przypadku lotów międzykontynentalnych, że cena różni się w zależności od kraju, w którym korzystasz z Internetu. Możesz jednak zmienić swoją lokalizację, wykorzystując wirtualną sieć prywatną VPN. Wirtualna sieć prywatna ukrywa Twój adres IP i lokalizację poprzez wybór serwera zlokalizowanego w innym kraju lub nawet na innym kontynencie – dzięki temu możesz sprawdzić np. ceny linii Air Canada wchodząc ich portal, tak jakbyś fizycznie był w Kanadzie.

Szukaj lotów w oknie prywatnym

Szukałeś już chwilę, cena wyglądała całkiem dobrze, ale myślałeś, że może być jeszcze lepiej. Ale teraz panikujesz, bo cena nagle  rośnie. Czy nacisnąłeś inny przycisk i wybrałeś nieodpowiedni dzień? Jak może tak nagle zniknąć najtańsza opłata? Akurat teraz ktoś wykupił najtańsze połączenie?

Pliki cookie śledzą Twoje wyszukiwania i dostarczają najczęstsze i najpopularniejsze z powrotem do dostawców. To z kolei powoduje wzrost atrakcyjnych niegdyś cen. Przechodzisz w tryb paniki w nadziei, że właśnie zarezerwujesz droższą taryfę, ponieważ jest to „ostatnia najlepsza oferta”. Zamiast tego, przejdź lepiej w tryb incognito: wciśnij po prostu Ctrl + Shift + N na klawiaturze Twojego komputera.

Nie zabieraj zbyt wielu rzeczy

Większość linii lotniczych pobiera opłatę za nadanie dużego bagażu. Więc jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, dobrze zaplanuj, co zamierzasz zabrać i zrób to z bagażem podręcznym. Być może, jeśli będziesz w podróży 2 lub 3 tygodnie, nie jest to idealne, ale zawsze możesz prać ubrania w miejscu docelowym. Sprawdź, jak najlepiej spakować bagaż podręczny.

Najlepszy (najtańszy) dzień na loty to wtorek

Najdroższym dniem na lot jest sobota. Jeśli możesz, zmień daty podróży, aby móc dopasować loty do wtorku, ponieważ możesz uzyskać nawet 12% taniej. Jest to świetna opcja oszczędności, gdy nie masz problemów z wyborem dni urlopu, ale oczywiście nie zadziałałoby, jeśli chcesz na przykład zrobić weekendowy wypad.

Aktywuj alerty

Możliwe jest tworzenie alertów cenowych dla określonego miejsca docelowego. Firmy pośredników regularnie sprawdzają ceny i wysyłają wiadomość e-mail lub alert (jeśli masz „aplikację”) na wypadek zmiany lub obniżenia ceny.

Baw się filtrami

Wyszukiwarki mają zaawansowane opcje, których wielu nie zna. Niektóre pokazują ceny lotów za cały miesiąc, dzięki czemu możesz je porównać przed podjęciem decyzji. Aby to zrobić, w karcie wyników należy wybrać opcję „Cały miesiąc”. Możesz zobaczyć ceny w kalendarzu lub na wykresie. Niektóre linie lotnicze również zawierają to narzędzie na swojej stronie internetowej.

Podobnie możesz aktywować funkcję „Dodaj pobliskie lotniska”, aby sprawdzić, czy znajdziesz znacznie tańszą opcję.

Powiedz „tak” przesiadkom

Logicznie myśląc, bezpośredni lot powinien być tańszy, ale rzeczywistość zwykle nie jest taka prosta. Należy więc pamiętać, że istnieje kilka wyjątków i że często postój w innym miejscu docelowym może prowadzić do znacznych oszczędności w cenie lotu. Poza tym wiesz, że czasami loty wcześnie rano i późno w nocy są zwykle nieco tańsze.

Opowiadam o świecie i ludziach, którzy w nim żyją, czyli trochę o Tobie i o mnie. Dzielę relacjami z wypraw na własną rękę, najchętniej do Azji. Przyglądam się innym, zastanawiam kim są, jak żyją, za czym tęsknią. W przerwach od podróżowania opisuję magię teatru i zmagania, przed jakimi staje aktorka nieprofesjonalna, którą bywam. Podróżowanie w głąb siebie to zastanawianie się kim jestem i dokąd zmierzam. Bo w życiu poza celem liczy się sens istnienia, który nadają także inni ludzie, dlatego ważne kim się otaczasz.